Чи стануть пасивні будинки активом українських девелоперів?

Київ вирішив іти в ногу із загальноєвропейським трендом розвитку «зеленого» будівництва. У грудні минулого року голова КМДА Олександр Попов, повернувшись із Парижа, де разом із фахівцями "Київміськбуду" знайомився з технологіями будівництва екодому компанії Natteko, загорівся ідеєю реалізувати щось подібне в українській столиці.

І хоча поки що до практичного втілення такого проекту за участю київської влади справа не дійшла, в Україні приватно почали освоювати «зелені» технології, що дозволяють економити на енергії, особливо з огляду на нашу імпортозалежність та постійне подорожчання газу.

Три «Е»
У Європі «зелене» будівництво не лише модне, а й вигідне (держава бере участь у таких проектах), оскільки будинки, побудовані за цими технологіями, не лише мінімізують негативний вплив на навколишнє середовище, а й суттєво зменшують експлуатаційні витрати.

За європейськими мірками, «зелене» будівництво спрямоване на зниження рівня споживання енергетичних та матеріальних ресурсів протягом усього життєвого циклу будівлі: від вибору земельної ділянки, проектування та будівництва до експлуатації, ремонту та руйнування. Такі технології націлені на екологічність (у тому числі і на будматеріали), енергоефективність та економічність в експлуатації будівель (витрати на опалення, освітлення, водопостачання, кондиціювання приміщень тощо).

Наприклад, у пасивних будинках (а також енергоефективних, екодомах), що належать до категорії «зелених» будівель, акцент робиться на теплозбереженні та мінімальному використанні енергії для опалення. В ідеалі такі будинки повинні опалюватись теплом, що їх виділяють мешканці та побутові прилади. Такого ефекту досягають завдяки архітектурно-планувальним рішенням (наприклад, глуха північна стіна та засклена південна сторона для максимальної інсоляції), встановлення систем вентиляції з рекуперацією (зворотне одержання тепла), а для обігріву в зимовий час використовують джерела відновлюваної енергії - сонячні батареї подібне. В результаті, якщо звичайний будинок 1970-х років спорудження споживає близько 150 кВт-год/кв.м на рік, то пасивний - у десять разів менше.

З досвіду Люксембургу, де на території промзони будують житловий квартал за зеленими технологіями, для обігріву офісних приміщень використовується холодна вода. "Немає необхідності Україна опалювати за допомогою газу, це знання XIX століття, можна опалювати приміщення, використовуючи низькі температури", - вважає директор Підрозділу з інженерії "зеленого" будівництва в компанії Paul Wurth Кай Фрідріхс. Зелено - дорого

Щодо різниці в інвестиціях у звичайний та «зелений» будинок, тут український досвід настільки малий, що оцінки даних показників різняться, аж до твердження, що такі будинки ніколи не окупляться.

Наприклад, у Німеччині та Австрії грамотно спроектовані та збудовані пасивні будинки окупаються у довгостроковій перспективі, а амортизаційний період може становити 8-12 років. "Якщо порівняти пасивний будинок і будинок з низьким енергоспоживанням, то для пасивного будинку інвестиції будуть вищими на 3-5%, але при цьому експлуатаційні витрати знизяться на 50-80%", - вважає директор ТОВ "Дельта Проектконсалт України" Вольфганг Гомернік.

За словами директора проектної групи «Архіматика» Олександра Попова, сьогодні будівництво більшості «зелених» будівель дорожче за звичайні на 5-6%. При цьому термін повернення інвестицій є більшим, але в ході експлуатації будівлі собівартість будівництва компенсується протягом близько 4 років.

А за оцінками менеджера з розвитку бізнесу компанії «Кнауф Інсулейшн Україна» Ганни Духно, будівництво «зелених» будівель із застосуванням енергоефективних технологій коштує на етапі будівництва дорожче в середньому від 7 до 20%.

Водночас у «зеленому» будинку споживання електроенергії зменшується на 25%, води – на 30%. «Відповідно та комунальні платежі зменшуватимуться пропорційно до витрат», - додав Олександр Попов.

За даними експертів, в Україні житлові будинки, збудовані за «зеленими» технологіями, є, але їх одиниці. Наприклад, архітектор Тетяна Ернст збудувала собі пасивний будинок у Києві, який став першим українським проектом, занесеним до міжнародного каталогу пасивних будинків. Серед інших проектів – енергоефективний готель «Ковчег» на горі Мегура у Буковинських Карпатах з автономною енергосистемою (енергія сонця та вітру), проект індивідуальних житлових екодомів у селі Радиславка Рівненської області.

За різними оцінками, будівництво приватного заміського будинку за «зеленими» технологіями коштуватиме 1-1,2 тис. дол./кв.м залежно від площі та інноваційності технологій.

Не державою, то конкуренцією
Попри те, що в Україні, на відміну від країн Заходу, «зелене» будівництво не популяризувалося ні учасниками ринку, ні державними органами, до нас поступово приходять і сертифіковані стандарти, і гранти на будівництво «зелених» об"єктів.

На думку директора проектів девелоперської компанії "НЕСТ" (ПАТ "Нерухомість столиці") Віталія Грусевича, участь держави могла б прискорити розвиток зеленого будівництва. «Держава може піти шляхом заборон чи обмежень використання шкідливих матеріалів, або ж шляхом заохочення забудовників, які застосовують зелені технології. Такі дії не обов"язково мають здійснюватися на рівні парламенту чи Кабінету Міністрів. Ініціатива може виходити також від Міністерства охорони здоров"я, МНС, санітарно-епідеміологічної служби, або муніципалітету», – вважає він.

Але навіть якщо держава не братиме участі у цьому процесі, то учасники ринку в будь-якому випадку прийдуть до цих технологій за рахунок тієї ж конкуренції, вважає представник девелоперської компанії. «Усі об"єкти, починаючи від бізнес-класу і вище, для того, щоб конкурувати на ринку, обов"язково повинні мати у своєму арсеналі відчутний набір зелених технологій», - додав Віталій Грусевич. Тим більше, що «зелені» технології дозволяють забудовникам успішніше продавати свої об"єкти, а також заощаджувати на матеріалах. Крім того, для розвитку цього напряму у будівництві України потрібна і нормативна база. «Це, зокрема, мають бути закони щодо енергоефективності будівель. Наприклад, як директива EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), яка регламентує вимоги до енергетичної ефективності будівель», – вважає Ганна Духно.

Допомагатиме популяризувати «зелені» проекти та створювати стандарти екологічного будівництва буде Українська рада із зеленого будівництва, яка ще проходить реєстрацію в держорганах, але вже увійшла до Всесвітньої ради із зеленого будівництва (WorldGBC). Серед ініціаторів створення громадської організації – компанії «Кнауф Інсулейшн Україна» та ArtBuild Hotel Group.

"Зелена" перспектива
Використовувати "зелені" технології необхідно у всіх сегментах нерухомості, в один голос стверджують експерти. Проте питання, де найперспективніше розвивати цей напрямок, розділило думки учасників ринку.

Для кожного виду нерухомості доцільно застосовувати «зелені» технології, особливо такі технології перші знаходять поширення там, де відсутні традиційні джерела енергії. Але можна сказати, що у найближчій перспективі в Україні «зелені» технології будуть застосовувати при будівництві котеджів, багатоквартирних будинків та офісних центрів», – вважає директор проектної групи «Архіматика».

При цьому директор проектів девелоперської компанії "НЕСТ" бачить перспективу розвитку "зелених" проектів тільки в рамках будівництва житла преміум-класу.
«У найближчі кілька років застосування зелених технологій стане основною конкурентною перевагою дорогого житла. Насамперед, таку тенденцію формують покупці такого житла», – упевнений Віталій Грусевич.

Він вважає, що рано чи пізно культура застосування «зелених» технологій у будівництві житлових об"єктів прийде і до економ-класу. А за 3-5 років в Україні з"явиться житлова нерухомість, яка буде сертифікована за міжнародними стандартами зеленого будівництва, сподівається представник девелопера.

Запитання, де зараз можна замовити будівництво пасивного будинку? У Києві є будівельники, які розробили нашу вітчизняну будівельну технологію будівництва пасивного будинку для нашого клімату. Технологія запатентована та пропонується під торговою маркою ZeroHouse. Плюс цієї технології в тому, що в пасивну стіну вже вбудована система опалення та охолодження будинку. Будувати пасивні будинки розпочала будівельна бригада PNVTEAM. На сайті www.pnvteam.com представлені варіанти стіни та орієнтовна вартість.

Чи стануть пасивні будинки активом українських девелоперів?